Zapobieganie powstawaniu odleżyn w szpitalach

Można by pomyśleć, że w szpitalach nie ma problemu z odleżynami. Szpitale to miejsca, w których wiedza medyczna jest wystarczająca, aby zapobiegać odleżynom. Przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Błędne jest jednak przekonanie, że szpitale są wolne od odleżyn. Z wielu badań wynika, że odleżyny pojawiają się regularnie u pacjentów szpitali. Dlatego w tym blogu skupiamy się na tym, jak można zapobiegać powstawaniu odleżyn w szpitalach. Zaczniemy od krótkiego opisu, jak powstają odleżyny. Na zakończenie podajemy skuteczne narzędzia do rozwiązywania problemów.

W jakich okolicznościach dochodzi do powstania odleżyn?

Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego ucisku. Skoncentrowany nacisk, tzn. nacisk na stosunkowo niewielką powierzchnię ciała, powoduje powstawanie odleżyn. W miarę zwiększania i przedłużania się ucisku odleżyny stają się coraz poważniejsze.

Miejsca, w których kość znajduje się blisko skóry, są najbardziej narażone na powstawanie odleżyn. Obszary wysokiego ryzyka to tył głowy, pośladki, pięty i biodra.

Etapy powstawania odleżyn

Kiedy myślisz o odleżynach, możesz myśleć o dużych otwartych ranach, ale nie zawsze tak jest. Istnieją różne etapy powstawania odleżyn. Początkowe odleżyny można rozpoznać po czerwonych plamach. Najciekawsze w tych plamach jest to, że nie znikają one szybko. Zwłaszcza jeśli plamy znajdują się w obszarze wysokiego ryzyka, zaleca się dokładne sprawdzenie, czy nie są to (początkowe) odleżyny. W takim przypadku pomocy może udzielić lekarz specjalista.

Jeśli część ciała jest narażona na ucisk przez dłuższy czas, rzeczywiste uszkodzenie skóry może stać się widoczne. Na przykład mogą pojawić się pęcherze lub zniknąć górne partie skóry. Trzeci etap jest jeszcze poważniejszy. W tej kategorii zniknęła warstwa skóry. W czwartej, najpoważniejszej kategorii, doszło również do zaniku tkanki pod warstwą skóry.

Szpital jako miejsce ryzyka dla pacjentów z odleżynami

We wstępie do tego bloga wspomniano już pokrótce, że odleżyny występują również w szpitalach. Pielęgniarki i lekarze mogą wykorzystać swoją wiedzę medyczną do zapobiegania odleżynom, stosując tzw. protokół zapobiegania odleżynom. W związku z tym należy zwrócić uwagę na obecność środków zapobiegawczych i leczniczych. W ten sposób można zapobiegać i leczyć odleżyny. A – jak mówi mądre holenderskie powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zapobieganie powstawaniu odleżyn

W ostatnich latach zwrócono większą uwagę na ten problem. Dzięki produktom firm medycznych, takich jak Bos Medical International, można skutecznie zwalczać odleżyny.

Produkty przeciwodleżynowe

W szpitalach rozwiązaniem mogą być specjalne materace i poduszki. Pacjenci przykuti do łóżka lub wymagający długotrwałej operacji mogą korzystać z produktów zapobiegających odleżynom. Istnieją również produkty inne niż poduszki i materace, ale poduszki i materace są najważniejszymi produktami w naszej walce z odleżynami.

Materace

Istnieją różne rodzaje materacy. Różnica tkwi w materiale i możliwościach technicznych produktów. Przykładem mogą być materace piankowe, które dzięki swojej elastyczności podpierają całe ciało i rozkładają nacisk. Materace hybrydowe łączą komfort zwykłego materaca z materiałem piankowym. Materace alternatywne różnią się ciśnieniem i są szczególnie przydatne jako środek zapobiegawczy.

Poduszki

Wybór poduszek w Bos Medical International jest bardzo duży. Pianka, żel-powietrze czy naprzemiennie? Znajdziesz je w naszym sklepie internetowym. Dzięki temu nawet pacjenci prowadzący siedzący tryb życia mogą otrzymać wysokiej jakości produkty zapobiegające powstawaniu odleżyn i pomagające w ich leczeniu.

Skontaktuj się z nami

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie Bos Medical International? Zapraszamy do kontaktu z nami za pomocą poniższego formularza. Czy chcesz zobaczyć, co możemy zrobić dla Twojego szpitala? Nasz sklep internetowy zawiera listę wszystkich naszych produktów wraz z objaśnieniami! Prosimy również o kontakt w celu uzyskania niezobowiązującej oferty.

    Posted by