Zapobieganie odleżynom w przypadku długotrwałego leżenia

Osoby, które dużo leżą, są szczególnie podatne na powstawanie odleżyn. Dlatego bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu odleżyn u osób leżących przez dłuższy czas. Szczególnie w przypadku osób obłożnie chorych należy szukać środków pomocniczych zapobiegających powstawaniu odleżyn. W poniższym blogu zajmiemy się pytaniem, jak można to zrobić. Jesteś ciekaw istniejących rozwiązań? Czytaj dalej!

Kiedy powstają odleżyny?

Odleżyny, bo tak brzmi łacińska nazwa tego zjawiska, są spowodowane uciskiem. Jeśli część ciała jest uciskana przez dłuższy czas, może dojść do powstania odleżyn. Stopień i czas trwania ucisku określają ciężkość odleżyny. Zaczyna się od czerwonej plamki, a w ciężkich przypadkach może nawet prowadzić do powstania dużych otwartych ran. Za wszelką cenę należy unikać długotrwałego ucisku, ponieważ rany powodują zmniejszenie przepływu krwi i są bardziej podatne na zakażenia.

Jakie miejsca są podatne na powstawanie odleżyn?

Chociaż stały ucisk jest prawie zawsze przyczyną powstawania odleżyn, ryzyko ich wystąpienia jest różne w zależności od części ciała. Nie każda część ciała ma jednakowe szanse na powstanie odleżyn. Obowiązują następujące zasady. Miejsce na ciele, w którym skóra znajduje się blisko kości, jest bardziej narażone na powstawanie odleżyn. Przykładowe miejsca ryzyka to siedzenie, łokcie, biodra lub tył głowy. Na szczęście odleżynom można zapobiegać. Na rynku dostępne są różnego rodzaju pomoce przeciwodleżynowe. Pomagają one również w zwalczaniu odleżyn, które już powstały. W tym przypadku produkty stymulują powrót do zdrowia.

Co można z tym zrobić?

W przypadku odleżyn zazwyczaj rozróżnia się zapobieganie i leczenie. Zapobieganie jest lepsze niż leczenie” odnosi się również do odleżyn. Środki te są stosowane zapobiegawczo lub mają na celu pobudzenie procesu zdrowienia. Przy wyborze niektórych środków dobrze jest wziąć pod uwagę cel leczenia.

Stosowanie materaców przeciwodleżynowych

Jednym z przykładów skutecznych produktów, które można stosować przeciwko (i w celu zapobiegania) odleżynom, są materace. Materace są szczególnie odpowiednie dla osób, które muszą dużo i długo leżeć. Osoby przykute do łóżka (np. w domach opieki) są podatne na powstawanie odleżyn, ponieważ odleżyny mogą się rozwijać przez długi czas. Tak jest również w przypadku leżenia. Ważne jest, aby stosować odpowiednie środki zapobiegające odleżynom lub pomagające je leczyć. Na naszej stronie internetowej znajdziesz różne materace w kategorii produktów „Leżące„:

Pianka jest materiałem, który zapewnia duże podparcie. W rezultacie nacisk jest rozkładany na całe ciało. Dzięki temu żadne miejsce nie jest narażone na stały nacisk. Materace hybrydowe można uznać za formę pośrednią. Posiada właściwości zwykłego materaca i materaca piankowego. Zapewnia wsparcie i komfort. Materace alternatywne są innowacyjne. Naprzemiennie wywierają nacisk. Ten zmienny nacisk sprawia, że na ciele nie pojawiają się żadne specyficzne punkty ucisku. Materace o niskiej utracie powietrza charakteryzują się tym, że komórki powietrzne powoli się opróżniają. Przepływ powietrza odbywa się wzdłuż skóry. Ma to pozytywny wpływ na stan skóry.

Zapobieganie odleżynom na stole operacyjnym

Zapobieganie powstawaniu odleżyn jest również ważnym tematem w szpitalach. Dotyczy to również operacji, które trwają długo. Pacjenci, z których niektórzy są już przykute do łóżka, muszą przyjmować tę samą pozycję przez długi czas. Dobrze, że istnieją pomoce, które odciążają. Produkty do pozycjonowania, które również wchodzą w skład oferty Bos Medical International, pomagają zapobiegać odleżynom. Czy są jakieś pytania dotyczące tego artykułu na blogu? Zapraszamy do kontaktu z nami za pośrednictwem poniższego formularza kontaktowego.

    Posted by