Zapobieganie odleżynom w domach opieki

Temat odleżyn jest bardzo aktualny w domach opieki. To dobrze, ponieważ ryzyko zachorowania wśród osób starszych jest szczególnie wysokie. Fakt, że poświęca się temu uwagę, nie oznacza jednak, że wprowadza się skuteczne rozwiązania. I to jest właśnie to, czego potrzebujemy, ponieważ odleżynom można zapobiegać i je leczyć. Aby zapobiec powstawaniu paskudnych odleżyn, można stosować środki zapobiegawcze. W tym blogu przyjrzymy się bliżej tej sytuacji. Kiedy pojawiają się odleżyny? Dlaczego osoby starsze są bardziej narażone na ryzyko niż młodsze i co mogą zrobić domy opieki? Odpowiedź można przeczytać poniżej!

Kiedy dochodzi do powstania odleżyn?

Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego nacisku na określoną część ciała. Miejsca, w których kość znajduje się stosunkowo blisko skóry, są najbardziej narażone na powstawanie odleżyn. Miejsca ucisku nie pojawiają się natychmiast. Zależą one od czasu trwania i intensywności ucisku.

Rozwój odleżyny

Początki odleżyn można rozpoznać po czerwonym obszarze. Irytujące jest to, że taka plama nie znika. Zaczerwienienie jest trwałe. Jeśli ucisk będzie się utrzymywał, z czasem powstaną rany. W wyniku tego nacisku skóra w końcu pęka. Prowadzi to do powstania rany, ale na tym się nie kończy. Konsekwencje mogą być poważne. Rany mają dwie główne wady.

  1. Zmniejsza się przepływ krwi (co również nie pomaga w regeneracji).
  2. Otwarta odleżyna jest podatna na zakażenie z zewnątrz. Jest to szczególnie niepożądane w przypadku niedołężnych osób starszych przebywających w domach starców.
Rozmowa mieszkańca domu opieki z pielęgniarką na temat odleżyn
Zapobieganie odleżynom w domach opieki zasługuje na szczególną uwagę.

Ryzyko wśród osób starszych

Osoby starsze są bardziej narażone na ryzyko powstania odleżyn. Jest to oczywiste: na ogół osoby starsze przemieszczają się mniej niż osoby młodsze. Również sytuacje medyczne częściej prowadzą do obłożnie chorych. Stosunkowo mniej jest młodych ludzi, którzy z powodu choroby lub z innego powodu muszą dużo siedzieć lub leżeć. Dlatego też w tym artykule skupimy się na miejscach, w których przebywa wiele osób starszych: domach opieki. Jeśli zwraca się uwagę na odleżyny w domach opieki, to już samo w sobie jest dobre. Rozwiązanie wymaga jednak czegoś więcej niż tylko uwagi. Skuteczne środki muszą być stosowane z dwóch powodów:

  1. Zapobieganie – zwalczanie odleżyn i przyczynianie się do gojenia się ran, które już powstały.
  2. Pielęgnacja – zapobieganie odleżynom.

Domy opieki powinny skupić się na zapobieganiu i leczeniu. Aby wyeliminować odleżyny w domach opieki, należy aktywnie stosować profilaktykę i leczenie. Bos Medical International jest ekspertem w tej dziedzinie. Wprowadziliśmy na rynek różne produkty, które mogą być stosowane w walce z odleżynami.

Co można zrobić w kwestii zabezpieczenia przed odleżynami w domach opieki?

Dobra wiadomość jest taka, że w ostatnich latach opracowano wiele środków zapobiegających powstawaniu odleżyn. Dwa ważne środki przeciwodleżynowe to specjalne materace i poduszki.

Materace przeciwodleżynowe

Istnieją różne materace, które są odpowiednie dla osób z grupy wysokiego ryzyka:

Pianka

Piankowe materace przeciwodleżynowezapewniają dobre podparcie. Rozłożony nacisk zmniejsza ryzyko powstania odleżyn i sprz

Alternatywna strona

Naprzemienne materace przeciwodleżynowe mają szczególną cechę: można na nich zmieniać nacisk. Obszary ucisku są naprzemienne, dzięki czemu żaden obszar skóry nie znajduje się pod stałym naciskiem. Dzięki temu materac zmienny jest doskonałym środkiem zapobiegawczym. Materace zmienne działają po podłączeniu cichej pompki elektrycznej.

Mała strata powietrza

Materac przeciwodleżynowy o niskiej utracie powietrza składa się z komórek, które powoli uwalniają powietrze. Zasilanie stanowi pompa elektryczna. Stały przepływ powietrza wokół ciała zapewnia dobry stan skóry. Również tutaj swoją pracę wykonuje pompa elektryczna.

Hybrydowa

Hybrydowe materace przeciwodleżynowełączą w sobie zalety materaca sprężynowego kieszeniowego i materaca piankowego. Dzięki temu zapewniają one doskonałe podparcie i wysoki komfort.

Specjalne poduszki przeciw odleżynom

Skuteczną pomocą są również poduszki przeciwodleżynowe. Są to poduszki przeznaczone do siedzenia. Pomoce te mogą być szczególnie przydatne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub osób, które muszą dużo siedzieć z powodu choroby. Wiele rodzajów poduszek odpowiada wspomnianym wyżej materacom. Z poduszkami, jakie tylko można sobie wyobrazić:

Pianka

Poduszki z pianki podpierają całe siedzisko. Kość znajduje się blisko skóry. To sprawia, że powierzchnia siedziska jest obszarem ryzyka wystąpienia odleżyn.

Pianka żelowa

Pianka żelowa ma mniej więcej takie samo działanie, ale dodatkowo zapewnia chłodzenie dzięki zawartości żelu. W rezultacie uzyskano wygodną pozycję siedzącą.

Alternatywna strona

Naprzemienne poduszki siedzeniowe zmieniają swój nacisk i są wspomagane przez pompę elektryczną.

Hybrydowa

Poduszki żelowo-powietrzne składają się z komórek powietrznych, które również zawierają żel. Zapewnia to wysoki stopień komfortu i zmniejsza nacisk na niektóre części ciała.

Zapobieganie odleżynom w domach opieki

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach przeciwodleżynowych? Bos Medical International jest ekspertem w tej dziedzinie. Chętnie udzielimy Ci pomocy. Zapraszamy do kontaktu z nami, korzystając z danych zamieszczonych na naszej stronie internetowej!

    Posted by