Odleżyny lub odleżyny mogą być bardzo bolesne i niebezpieczne. Najczęściej występują one u osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i u pacjentów przykutych do łóżka. Bardzo ważne jest szybkie wykrycie i leczenie odleżyn, aby zapobiec dalszym zakażeniom. Jak można rozpoznać odleżyny i jak im zapobiegać? W tym artykule dowiesz się o tym i poznasz niektóre środki pomocnicze, które zapobiegają powstawaniu odleżyn i wspomagają gojenie.
Co to jest odleżyna?
Odleżyny (zwane też odleżynami lub owrzodzeniami) to uszkodzenia skóry i tkanek pod nią leżących, spowodowane długotrwałym uciskiem na skórę. Zwykle występuje na piętach, w biodrach, plecach, ramionach, głowie lub kolanach. Skóra dotknięta odleżynami jest często czerwona, różowa, fioletowa, a w ciężkich przypadkach nawet czarna.
Długotrwały ucisk na skórę
W przypadku odleżyn długotrwały nacisk wywierany jest na określony punkt na skórze, co powoduje uciskanie skóry i znajdujących się w niej naczyń krwionośnych. W ten sposób warstwy skóry nie otrzymują już wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych, co powoduje obumieranie komórek, a następnie skóry.
Jakie są czynniki ryzyka powstawania odleżyn?
Jakie są czynniki ryzyka powstawania odleżyn? aOdleżyny najczęściej występują na piętach, biodrach, plecach, a nawet na głowie i kolanach. Mogą one również występować w innych częściach ciała, w których jest mniej mięśni lub tłuszczu.
Odleżyny najczęściej występują u osób, które są przykute do wózka inwalidzkiego przez kilka godzin dziennie, u osób, które przeszły operację, u osób przykutych do łóżka, u osób z zaburzeniami krążenia (np. z niewydolnością serca) oraz u osób z problemem nietrzymania moczu.
Czy odleżyna została zdiagnozowana przez lekarza? W takim przypadku bardzo ważne jest natychmiastowe działanie, ponieważ odleżyny są obarczone dużym ryzykiem zakażenia. Ponadto ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wtórnych zakażeń skóry, takich jak zapalenie tkanki łącznej, jest bardzo wysokie.
Rozpoznawanie odleżyn
Rozpoznanie oadleżynyOdleżyna może początkowo wyglądać jak mały siniak lub nawet kilka zapalonych naczyń krwionośnych pod skórą. Może to bardzo utrudniać prawidłowe rozpoznanie odleżyn. W innych przypadkach odleżyny można bardzo wyraźnie rozpoznać po czerwonym, różowym lub niebieskim kolorze.Jest to więc bardzo zróżnicowane w zależności od pacjenta i sytuacji.
Odleżyny mogą być głębokie lub powierzchowne. Będzie to zależało od ilości uszkodzonej tkanki skórnej. Odleżyny mogą przekształcić się w otwartą ranę, która później może ulec zakażeniu. Oczywiście należy temu zawsze zapobiegać.
Sprawdź
Sprawdzając, czy nie ma odleżyn, należy szukać punktów nacisku, w których skóra wydaje się opuchnięta. Należy również sprawdzić, czy skóra nie jest zaczerwieniona i gorąca. Często wygląda to tak, jakby skóra była pocierana szorstką szmatką. Oczywiście należy również zapytać pacjenta, gdzie boli go skóra po dotknięciu.
Pierwsze oznaki odleżyn
Pierwszymi oznakami odleżyn są zmiany w kolorze, zapachu i strukturze skóry. W późniejszych stadiach odleżyny mogą przypominać owrzodzenie. Owrzodzenie często ma nieregularne brzegi i jest czerwone z żółtym lub brązowawobiałym środkiem. Owrzodzenie może również łatwo pokrywać się pęcherzami i krwawić.
Jakie są kategorie odleżyn?
Stowarzyszenie naukowe lekarzy ogólnych, NHG, mówi o czterech stopniach odleżyn:
Stopień 1
Są to powierzchowne rany, które wyglądają jak płytkie otarcia. Prawdopodobieństwo powstania tego typu odleżyny jest największe, gdy pacjent ma bardzo dużą masę ciała lub bardzo małą masę ciała i niski poziom aktywności.
Stopień 2
Odleżyny rozprzestrzeniły się na głębsze warstwy skóry. Wiąże się to z dodatkowym dyskomfortem dla pacjenta.
Stopień 3
Są to rany, które są na tyle głębokie, że naruszają leżące pod nimi tkanki, naczynia krwionośne i kości. Mogą one wymagać założenia szwów i podania zastrzyku przeciwtężcowego, a czasem poważniejszego leczenia.
Stopień 4
To jest najgorszy rodzaj rany. Poważne odleżyny często wymagają założenia kilku szwów i szczególnej uwagi ze strony lekarza. Rany te są zwykle większe niż 7 centymetrów.
Jak można zapobiegać powstawaniu odleżyn?
Aby zapobiec powstawaniu odleżyn, należy upewnić się, że pacjent przez cały czas siedzi lub leży w odpowiedniej pozycji. Ważne jest, aby obracać lub przenosić chorego co dwie godziny, a w razie potrzeby częściej. Lekarze zalecają, aby pacjent nosił luźne ubrania i nie wykonywał ruchów powodujących otarcia, które mogą uszkodzić skórę. Istnieją również różne pomoce przeciwodleżynowe, zarówno dla pacjentów siedzących, jak i leżących.
pacjenci siedzący
Istnieją dobre pomoce, które zapobiegają powstawaniu odleżyn u pacjentów siedzących. Bos Medical International oferuje szeroki wybór wytrzymałych poduszek do siedzenia zapobiegających zapadaniu się. Poduszka przeciwodleżynowa to poduszka, która jest dostosowana do nacisku i wagi pacjenta. Poduszki te są najczęściej stosowane w wózkach inwalidzkich i składają się z powietrza, pianki, żelu lub żelu z powietrzem. Produkty te zapewniają dobrą ulgę i wsparcie dla różnych typów użytkowników o różnych potrzebach w zakresie łagodzenia nacisku.
leżący pacjenci
Istnieją również dobre pomoce przeciwodleżynowe dla pacjentów leżących. Ten rodzaj materaca przeciwodleżynowego lub materaca AD jest materacem redukującym nacisk, który znacznie zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn. Materace te są dostępne w różnych rozmiarach, wariantach i z różnych materiałów, takich jak pianka i materace z nawiewem powietrza. Różne materace można również łączyć z wysokiej jakości pompami, dzięki czemu twardość materaca można łatwo dostosować do życzeń i potrzeb pacjenta.
Wnioski – Rozpoznawanie odleżyn i zapobieganie im
W tym artykule przedstawiono sposoby rozpoznawania odleżyn i zapobiegania im. Konsekwencje odleżyn są często niedoceniane. Jeśli nie podejmiesz interwencji w odpowiednim czasie i w kompetentny sposób, może dojść do sytuacji zagrażającej życiu. Chcesz uzyskać więcej informacji o produktach lub cenach z naszej oferty odleżyn? Chętnie pomożemy i przygotujemy dla Ciebie ofertę na produkty przeciwodleżynowe. Można też oczywiście do nas zadzwonić (+31135186244) lub wysłać e-mail na adres info@bosmedicalinternational.nl.