Różnica między profilaktycznymi i leczniczymi materacami przeciwodleżynowymi

W szerokim asortymencie materacy specjalnych można nie dostrzec przysłowiowego drewna. Dlatego poniżej znajduje się opis materacy, które mogą pomóc w walce z odleżynami. Czy wiesz, że materac przeciwodleżynowy może pomóc w zapobieganiu i leczeniu odleżyn? W tym celu stosuje się różne materiały i techniki. Ale jak to działa i co nauka ma do powiedzenia na ten temat? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Czytaj dalej!

Co to jest odleżyna?

Odleżyna to zjawisko polegające na powstawaniu rany po długotrwałym nacisku lub tarciu na określone miejsce ciała. Obszary podatne to te części ciała, w których kość znajduje się stosunkowo blisko skóry. Istnieje kilka sposobów zapobiegania i leczenia odleżyn. Jednym z nich jest zastosowanie specjalnego materaca przeciwodleżynowego.

Jakie są rodzaje materaców?

Istnieją dwa rodzaje materaców przeciwodleżynowych: profilaktyczne i lecznicze (uzdrawiające). Na podstawie sytuacji pacjenta można ocenić, jaki rodzaj materaca będzie najbardziej odpowiedni. Wyboru dokonuje się na podstawie różnych kryteriów.

W ofercie materacy przeciwodleżynowychmożna znaleźć przede wszystkim różnicę w materiale, z którego są wykonane. Zastosowane materiały często decydują o stopniu komfortu i efektywności materaca. Drugim aspektem wyróżniającym jest techniczne funkcjonowanie materaca. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.

Materiał, z którego wykonane są specjalne podkłady

Materace są dostępne w wersjach wykonanych z różnych materiałów. Na przykład często stosowane są materace piankowe, takie jak „zimna pianka”, które rozkładają nacisk na ciało. Istnieją również materace hybrydowe. Zawierają one mieszankę różnych materiałów, co poprawia komfort leżenia. Tego typu materace często zapobiegają powstawaniu odleżyn.

Techniczna obsługa materacy

Technologia jest wykorzystywana do opracowywania najlepszych materaców dla pacjentów z odleżynamilub osób z grup ryzyka. Funkcja techniczna jest więc ważnym elementem w leczeniu odleżyn. Są to głównie łóżka, które za pomocą cichej pompy elektrycznej zmieniają ciśnienie. Te naprzemienne materace za każdym razem rozkładają nacisk na inną część ciała. Dzięki temu nacisk nie jest skoncentrowany w jednym miejscu, co zapobiega powstawaniu odleżyn. Materace te można również znaleźć w asortymencie firmy Bos Medical International.

Jaki wpływ mają materace na odleżyny?

Jest to pytanie, które w ostatnich latach zadaje sobie również nauka. I chociaż wiele kwestii pozostaje nadal niewyjaśnionych, podjęto próby określenia wpływu różnych materacy. Badanie przeprowadzone przez Cochrane, sieć specjalistów w dziedzinie zdrowia, wykazało, że materace o (statycznej, tj. nieaktywnej) powierzchni wypełnionej powietrzem mogą zwiększyć szanse na powrót do zdrowia, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę dni potrzebnych do pełnego powrotu do zdrowia. Można z tego wywnioskować, że w przypadku odleżyn rozsądniej jest wybrać materac przeciwodleżynowy o niskiej utracie powietrza.

Który materac stosujesz jako środek zapobiegawczy lub leczniczy?

Zawsze warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który doradzi, jaki materac będzie najbardziej optymalny w danej sytuacji. W Bos Medical International udzielamy również porad w zakresie pomocy przeciwodleżynowych. Nasz zespół dysponuje szerokim asortymentem, aby zapewnić partnerom odpowiednie produkty.

    Posted by