Jak wybrać odpowiedni materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy przynosi ogromną ulgę osobom przykutym do łóżka. Stosowanie takich środków pomocniczych zapobiega powstawaniu odleżyn spowodowanych tarciem lub ścieraniem. Zapobiega to nadmiernemu szczypaniu skóry. Istnieje jednak wiele możliwości wyboru materacy, ale jak wybrać odpowiedni materac przeciwodleżynowy?

Materac jako wyrób medyczny

Używanie odpowiedniego wyrobu medycznego może znacznie poprawić jakość życia pacjentów. Pomyślmy na przykład o osobach starszych, niepełnosprawnych lub chorych, które są zmuszone spędzać dużo czasu leżąc w łóżku. W takim przypadku należy oczywiście zapobiegaćodleżynom, a materac może w tym pomóc.

Co to jest materac przeciwodleżynowy?

Nie można pominąć komfortu, jaki zapewnia materac przeciwodleżynowy. Ten rodzaj pomocy pomaga zapobiegać powstawaniu odleżyn. Nawet jeśli doszło już do powstania odleżyny, niektóre rodzaje materacy mogą sprzyjać jej gojeniu. Materac zmniejsza nacisk na skórę i zapewnia odpowiednie podparcie m.in. głowy, tułowia, miednicy i stóp.

Do czego służy dobry materac przeciwodleżynowy?

Firma Bos Medical International od dziesięcioleci prowadzi działalność w zakresie zapobiegania odleżynom. W oparciu o nasze doświadczenie dokonaliśmy właściwego wyboru materacy dla pacjentów leżących. Dobry materac przeciwodleżynowy spełnia co najmniej następujące kryteria:

  • Minimalizuje nacisk i tarcie między skórą a materacem;
  • Uwzględnia wydzielanie potu i reguluje/redukuje wilgotność;
  • Zapewnia to prawidłową pozycję leżącą pacjenta.
UTS-hybrid-logging

Jak wybrać odpowiedni materac przeciwodleżynowy?

W Bos Medical International masz do wyboru cztery kategorie materacy. Poniżej omówimy te opcje w ogólnym zarysie.

Materace piankowe

Pierwszym rodzajem materaca są piankowe materace przeciwodleżynowe. Jest to dobry wybór zarówno pod względem komfortu, jak i ceny. Materac piankowy przeciwodleżynowy jest często stosowany profilaktycznie u pacjentów np. w domach opieki, szpitalach i w opiece domowej. Jest to również wygodny materac dla pacjentów obłożnie chorych o małej masie ciała (poniżej 40 kg). Leżenie na materacach powietrznych jest dla nich często nieprzyjemne.

Matryce antydekubitowe Hybride

Drugim rodzajem materaca jest hybrydowy materac przeciwodleżynowy. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ materaca łączy w sobie zalety materaca piankowego i materaca powietrznego. Dzięki temu materac dobrze dopasowuje się do ciała pacjenta, co zapewnia wysoki komfort leżenia. Dzięki właściwościom redukującym nacisk materac hybrydowy zmniejsza również ryzyko powstawania odleżyn.

Alternatywny materac

Trzecim wariantem jest naprzemienny materac przeciwodleżynowy. Ten rodzaj materaca przeciwodleżynowego stanowi ważną pomoc w zapobieganiu lub leczeniu odleżyn. Naprzemienne działanie materaca zapewnia właściwą regulację nacisku. Materac naprzemienny jest stosowany u pacjentów z odleżynami lub zwiększonym ryzykiem ich wystąpienia.

Matrasa o niskiej stratności powietrza

Czwartym i ostatnim rodzajem jest materac przeciwodleżynowy o niskiej przepuszczalności powietrza. Ta pomoc przeciwodleżynowa składa się z połączonych ze sobą poduszek z małymi otworami powietrznymi. Powietrze powoli przepływa przez otwory, zapewniając ciągłą zmianę pozycji leżącej. Utrzymuje to skórę w dobrym stanie i zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn. Ten typ materaca zapewnia pacjentowi wysoki komfort leżenia.

Jak wybrać odpowiedni materac przeciwodleżynowy?

Jak widać, istnieje kilka możliwości wyboru materaca przeciwodleżynowego. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami lub bezpośredniego złożenia wniosku o wycenę. Jako specjalista w dziedzinie leczenia odleżyn chętnie udzielimy Państwu porad dotyczących zakupu sprzętu przeciwodleżynowego.

Posted by