Jak działają pomoce przeciwodleżynowe?

Odleżyny mogą być spowodowane długotrwałym naciskiem na daną część ciała. W zależności od czasu trwania i stopnia ucisku może to prowadzić do powstania głębokich ran. Zjawisko to nie należy do rzadkości. Na szczęście odleżynom można zapobiegać. Wynika to z istnienia pomocy przeciwodleżynowych. Co to jest odleżyna? Co można z tym zrobić? Jak działają pomoce przeciwodleżynowe? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.

Co to jest odleżyna?

Odleżyny, zwane też odleżynami lub plamami uciskowymi, powstają w wyniku długotrwałego nacisku na skórę. Ciśnienie powoduje zablokowanie dopływu krwi. Nacisk wywierany na to miejsce ciała powoduje początkowo zaczerwienienie. Zaczerwienienie jest łagodną formą odleżyny. Jeśli ucisk na to miejsce utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi to do poważniejszych form odleżyn. Długotrwały ucisk może prowadzić nawet do głębokich ran w miejscu ucisku.

Kto jest najbardziej narażony na powstawanie odleżyn?

Odleżyny mogą więc wystąpić u każdego. Pewne okoliczności zwiększają ryzyko powstania odleżyn. Pomyśl na przykład o długim siedzeniu lub leżeniu. Osoby, które potrzebują wózka inwalidzkiego z powodów medycznych, często siedzą. W tej grupie odleżyny nie są rzadkością. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej powoduje stały i długotrwały nacisk na niektóre części ciała. Szczególnie wtedy, gdy osoba na wózku nie może poruszać się bez wózka.

Staje się to jeszcze bardziej niebezpieczne, gdy nerwy osoby niepełnosprawnej nie funkcjonują już optymalnie. Jeśli bodźce bólowe nie są prawidłowo przekazywane, ucisk może (niezauważalnie) spowodować poważne owrzodzenie ciśnieniowe. Zapobieganie i rozpoznawanie odleżyn jest zatem bardzo ważne.

Co sprawia, że odleżyny są niebezpieczne?

Ciśnienie panujące w danym obszarze powoduje zamknięcie dopływu krwi. Powoduje to powstawanie odleżyn. Obumierająca skóra, która jest wynikiem słabego ukrwienia, może powodować bardzo bolesne rany. W bolesnych ranach mogą rozwijać się bakterie. W złym przypadku bakterie te trafiają do krwi. To z kolei może mieć jeszcze bardziej nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest, aby zapobiegać odleżynom. A jeśli odleżyny już się rozwinęły, ważne jest, aby podjąć działania naprawcze.

Jakie są dostępne pomoce przeciwodleżynowe?

W walce z odleżynami dostępne są różne pomoce. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które można zamówić w Bos Medical International.

Poduszki

Istnieją specjalne poduszki przeciwodleżynowe, które pomagają zapobiegać odleżynom. Poduszki siedziska zmniejszają nacisk. Dzięki temu prawdopodobieństwo pojawienia się odleżyn jest mniejsze. Istnieją również poduszki dla osób, które już mają odleżyny. Poduszki te stymulują proces gojenia się rany.

Materace

Dla osób, które dużo leżą, przeznaczone są materace przeciwodleżynowe. Materace te zmniejszają również ryzyko powstawania plam uciskowych. Materace są dostępne w różnych rodzajach. Istnieją materace proste, trójwarstwowe i dmuchane. Przeczytaj też: Jak wybrać odpowiedni materac przeciwodleżynowy?

Pomoce dla poszczególnych części ciała

Poza poduszkami i materacami istnieją również pomoce, które są używane specjalnie do ochrony części ciała. Pomyśl na przykład o ochraniaczach na pięty i łokcie.

Pomóc w wyborze?

Podsumowując, do wyboru jest wiele produktów przeciwodleżynowych. Czy masz jakieś pytania? Nie wahaj się z nami skontaktować!

    Posted by